Sušená limetka
Sušená limetka
Seznamte se
Sušená limetka, obzvlášť ta celá, si v poslední době získává široký okruh fanoušků. Přední světový šéfkuchař Ottolenghi o ní napsal již několik článků a taktéž se jí dostalo pozornosti v New York Times , kde si ji v sekci o vaření nemohli vynachválit.
U nás na eshopu naleznete sušenou limetku vcelku a to dokonce žlutou a černou, a pak sušenou limetku drcenou.
Zdravotní benefity ?
- zlepšuje trávení a uklidňuje žaludek
- napomáhá snižování cukru v krvi
- pomáhá při redukci váhy
- bojuje proti zánětům v těle
Využití v kuchyni
Poprvé se sušené limetky začaly používat v Ománu, v dnešní době vynikají v blízkovýchodní a asijské kuchyni. Celou limetku propíchejte několikrát vidličkou, aby poté, co projde teplem, mohla pustit šťávy.
- Skvěle se snoubí s luštěninami a to obzvlášť v poctivých asijských a blízkovýchodních pokrmech, podle ajurvédy se mají konzumovat s “horkým” jídlem prohřívajícím organismus v kombinaci s chilli a dalším kořením.
- Vezměte si “obyčejnou” červenou čočku a dochuťte sušenou limetkou a chilli! Výrazná chuť vás naprosto ohromí!
- Dále pak si sušenou limetku žádají mořské plody. Mnoho světových šéfkuchařů nedá dopustit na krevety s limetkou.
- V neposlední řadě nesmíme zapomenout ani na maso. Přidejte celé sušené limetky společně s čerstvým koriandrem a bazalkou k pečenému kuřeti, chuť bude pak mnohem více svěží a zajímavější.
Věděli jste?
Výroba sušených limetek není žádná alchymie. Mladé sušené limetky se krátce povaří ve slaném nálevu a pak se nechají sušit na slunci v pouštních oblastech po několik týdnů. Během tohoto procesu ztratí většinu své váhy, zachovají si ovšem šťavnatost
Na co si dát pozor
Limetku přidávejte vždy během vaření, nicméně před konzumací si dejte pozor, abyste všechny její zbytky z pokrmu vyndali. Slupka z limetky chutná totiž dost hořce.