Černá rýže - nejzdravější druh rýže
Rýže je produkt spojovaný především s čínskými a asijskými pokrmy. Právě na východním kontinentu je její spotřeba nejvyšší. Nejoblíbenější bílá rýže bohužel není dobrým zdrojem cenných živin, jako jsou vitaminy a minerální soli. V případě černé rýže je situace zcela odlišná. Tato mnohem méně známá odrůda asijské plodiny se vyznačuje výjimečnými zdraví prospěšnými vlastnostmi. Díky svému příznivému vlivu na fungování lidského organismu by se měla na stolech Evropanů objevovat mnohem častěji.
Černá rýže je jednou z méně známých odrůd oblíbené čínské rostliny. V asijských zemích se konzumuje již stovky let, ale byla považována za mimořádně exkluzivní produkt. Černá rýže se objevovala pouze na stole čínského císaře, odtud pochází její další název "zakázaná rýže" - nedostupná široké populaci.
Semena této odrůdy rýže mění během vaření barvu z černé na tmavě fialovou. Za tuto specifickou barvu zrn jsou zodpovědné antokyany, které jsou v nich obsaženy. Tyto sloučeniny také určují jedinečné zdraví prospěšné vlastnosti tohoto exotického produktu.
Černá rýže se poměrně snadno pěstuje. Vyžaduje podobné podmínky jako oblíbená bílá rýže. Bohaté úrody lze dosáhnout bez použití umělých hnojiv a zvláštních opatření. Má poněkud odlišnou chuť než tradiční rýže. Díky jejímu sladkému tónu se v asijských zemích často používá k přípravě dezertů, jako je rýžový nákyp.
Černá rýže - nutriční hodnoty a zdraví prospěšné vlastnosti
Bez ohledu na druh nebo barvu semen je rýže především zdrojem komplexních sacharidů. Černá rýže se však od své bílé příbuzné poněkud liší. Škrob v ní obsažený je tvořen v mnohem větším množství amylopektinem než amylózou. Z tohoto důvodu se tento produkt po uvaření vyznačuje lepivější konzistencí. Celkové množství sacharidů v černé rýži se odhaduje na přibližně 75 g na 100 g výrobku.
Černá rýže obsahuje mnohem více bílkovin než rýže bílá. Vědci prokázali přítomnost 18 aminokyselin v tomto produktu. Celkový obsah bílkovin se odhaduje na přibližně 9 g na 100 g zrn. Najdete v ní také mnoho vitaminů a minerálních solí potřebných k udržení zdraví, jako je železo, zinek, měď, karoten a vitamin E.
Neloupaná černá rýže může být také zdrojem vlákniny. Tato složka je velmi žádoucí a ve zdravé stravě nezbytná. Studie prokázaly, že její správná konzumace stimuluje střevní peristaltiku, snižuje hladinu cholesterolu, zvyšuje postprandiální sytost a je živinou pro přirozenou mikroflóru našich střev.
Antioxidační aktivita černé rýže
Charakteristickým znakem černé rýže je tmavě zbarvený obal obklopující endosperm. Barva této struktury souvisí s velmi vysokým obsahem antokyanů. Publikace uvádějí, že v 1 g sušiny je až 31,3 mg těchto látek. Látky patřící do skupiny antokyanů se vyznačují velmi vysokým antioxidačním potenciálem. To znamená, že jsou zodpovědné za neutralizaci volných radikálů (RFT), které se v našem těle tvoří v nadměrném množství. Určité množství volných radikálů vzniká v těle přirozeně při většině metabolických procesů.
Tělo se s nimi dokáže vyrovnat, což umožňuje udržovat stav dynamické rovnováhy. Bohužel zvýšená tvorba RFT v buňkách našeho těla je mimo jiné důsledkem velkého stresu, nevhodné stravy, znečištěného ovzduší. Nadbytek těchto aktivních molekul může vést k poškození zdravých buněk a jejich genetického materiálu. Z tohoto důvodu jsou potraviny s vysokým obsahem antioxidačních látek považovány za velmi perspektivní z hlediska prevence některých civilizačních chorob. Vědci zkoumali, že antioxidační schopnost černé rýže je dána především sloučeninou patřící mezi 3-O-beta-D-glukosidy.
Černá rýže jako funkční potravina
Vysoký antioxidační potenciál antokyanů obsažených v černé rýži nás vede k podezření, že pravidelná konzumace tohoto produktu snižuje riziko vzniku mnoha onemocnění. Vědci prokázali, že nadbytek volných radikálů je spojen se zvýšeným výskytem těchto civilizačních chorob. Antioxidační schopnosti černé rýže jsou často srovnávány s podobnými vlastnostmi bobulovitých plodů. V obou produktech najdete sloučeniny s analogickou chemickou strukturou. Zároveň obiloviny obsahují mnohem méně jednoduchých cukrů než ovoce, což umožňuje jejich širší a rozsáhlejší využití.
Vědecké studie také prokázaly, že sloučeniny černé rýže, které mají antioxidační a protizánětlivé účinky, mohou být účinné při zmírňování onemocnění jater a ledvin. To naznačuje potenciální využití této potraviny jako doplňku léčby onemocnění těchto orgánů.
Existují studie, které naznačují, že strava obohacená o černou rýži může snížit hladinu LDL cholesterolu a lipidový profil. Je také spojena se snížením intenzity aterosklerotických lézí. Experimenty také umožňují předpokládat, že konzumace černé rýže zvyšuje citlivost buněk na inzulin, což ukazuje na velký potenciál tohoto produktu v prevenci a léčbě cukrovky.
Kromě toho je černá rýže již po staletí považována Asiaty za prostředek prevence Alzheimerovy choroby. V současné době se předpokládá, že konzumace správného množství antokyanů skutečně zlepšuje paměť.
Černá rýže - pokrm plný chuti a charakteru
Černá rýže je nejen velmi zdravá, ale na talíři také vypadá velmi originálně. Díky tomu z ní můžete vytvářet zajímavé a jednoduché pokrmy. Lze ji jíst jak na sladko, tak na slano. Má výraznou, lehce oříškovou chuť.
Černá rýže je povinnou součástí mnoha asijských pokrmů. Pravidelně se konzumuje v Číně, Koreji a Japonsku. Pokrmy s její účastí jsou dobrým zdrojem mnoha vitaminů a vlákniny. Je velmi zajímavým a mimořádně zdravým zpestřením každodenního jídelníčku.
Odpovídáme na nejčastější otázky týkající se černé rýže
Otázka 1: Jak chutná černá rýže?
Černá rýže má mnohem výraznější chuť než rýže bílá. Má lehce oříškovou příchuť, díky které se hodí do sladkých pokrmů, jako jsou například pudinky.
Otázka 2: Obsahuje černá rýže lepek?
Rýže patří mezi bezlepkové obiloviny. Černá rýže tyto specifické rostlinné bílkoviny také neobsahuje, a proto je tento výrobek vhodný pro osoby s celiakií. Vždy byste si však měli přečíst informace na obalu, abyste se ujistili, že výrobek nepřišel do styku s lepkem.
Otázka 3: Jak vařit černou rýži?
Černá rýže se vaří obdobným způsobem jako běžná bílá rýže. Výrobek by se měl propláchnout na sítu a zalít vodou v poměru 1:2. V případě, že se rýže vaří na sucho, je třeba ji přelít vodou. Nejlépe je to udělat den předem a nechat rýži namočenou celou noc.
Zdroje:
(PDF) Black Rice: An emerging 'super food' (researchgate.net)
(PDF) Health benefits of black rice – A review (researchgate.net)