Co je kari prášek a odkud pochází?
10.3.2020Možná máte doma někde mezi kořením pohozený i pytlíček s kari kořením. Nebo možná nevíte, co si z něj uvařit. Nebo si možná myslíte, že kari pochází odněkud v jihovýchodní Asie a používá se téměř ve všech tamních pokrmech. Ať už je to jakkoli, v dnešním článku se dočtete, co kari koření vlastně je, co obsahuje a samozřejmě také jak jej použít při vaření.
Základními složkami kari směsi zpravidla jsou trojice kurkuma, kmín a koriandr. Kurkuma dodává krásnou zářivě žlutou barvu, která dělá pokrm obsahující kari koření na pohled velmi atraktivní. Ráda bych ale hned dodala - vzhledem k tomu, že tento článek pojednává o domácí výrobě kari - že se to s množstvím kurkumy rozhodně nemůže přehnat. Vaše kari by pak mohlo působit velmi agresivně, vyvolává totiž hořkou chuť na jazyku, které se pak ještě dlouho nedá zbavit.
Kari není původem z Indie?
......nýbrž se jedná o vynález Britů. Jednoznačně jej vytvořili proto, aby napodobili chuť indických jídel. Z toho vyplývá, že žádný kuchař vařící pravou indickou kuchyni by směs kari koření při vaření tradičního indického kari vlastně pravděpodobně nikdy nepoužil.
Nyní si ještě vysvětleme, jaký je rozdíl mezi indickým kari a kořením kari. Indické kari je vlastně omáčka, připravována nejčastěji z masa a zeleniny, popřípadě také červené čočky či cizrny, která se servíruje s rýží a popřípadě plackami a čatní pro komplexnější jídlo. Je těžké vystopovat původy tohoto pokrmu, nicméně s nejvyšší pravděpodobností pochází z India a postupně se rozšířilo do ostatních asijských zemí. Hojně se konzumuje třeba na Srí Lance, kde jsem jej poprvé ochutnala. Upřímně také jsem si původně myslela, že se jedná o omáčku, jejímž základem je kari, o kterém se dnes bavíme. Jenomže pravé indické kari se připravuje hlavně ze směsi koření garam masala, které se naše kari koření podobá, nicméně to rozhodně není stejné!
Jestli se cítíte být zmatení všemi těmito variantami, které jsme výše zmínili, vyzkoušejte nejprve náš otestovaný a pravděpodobně nejoblíbenější recept na domácí kari koření:
Kari koření je směs
… hlavně kmínu, koriandru a kurkumy, která dodává zářivě zlatou barvu (kurkuma je obecně hodně opomíjena navzdory svým blahodárným účinkům, přečtěte si o ní více zde). Neexistuje žádná receptura,podle které by se kari prášek přesně vyráběl, nicméně toto jsou tři základní složky. Další druhy koření, které může obsahovat, jsou hlavně červený nebo černý pepř, hořčičné semínko, zázvor, hřebíček, kardamon, bobkový list nebo fenykl. Všimněte si, že směs kari koření nikdy neobsahuje kari listy! To je totiž zase něco úplně jiného.
Obzvlášť komerční značky prodávají kari prášek už ve více variantách, nejtypičtější jsou jemná a pálivá (které se taky jinak říká mandras).
Z výše uvedeného je vidět, že kari je skutečně různorodá směs chutí, obsahuje totiž koření s pikantní i nasládlou chutí, jež je dodána především kardamonem, hřebíčkem, někdy i skořicí. Do pálivých druhů kari se používají červené i zelené chilli, do jemných zase zázvor, aby dodal trochu pikantnosti.
Teď už víte, že kari neslouží k asijské kari omáčky. Na druhou stranu pokud máte druh kari, který vám hodně chutná, nevidím důvod, proč si z něj indické kari normálně neuvařit. Ačkoli se doma snažím vařit co nejvíce podle originálních receptů a nepoužívat náhražky, mojí oblíbenou kari směsí je Madras směs kari koření od East End a upřímně s ní vařím různé druhy kari poměrně často.
Jeden z mých oblíbených receptů je velmi jednoduché cizrnové kari - můžete do něj použít sezónní zeleninu podle chuti - někdy cukety, někdy rajčata, lilek... Záleží jen na vás!
Mezi další mé oblíbené recepty, kde výrazná chuť kari nádherně vynikne, patří zeleninový wrap s tofu marinovaným v kari, jedná se o roti placky plnou zeleniny a opečeného tofu, které se nechá alespoň dvě hodiny marinovat v kari a uzené paprice.
Dále pak je kari jednoznačně perfektní pro polévku z pečené dýně s kokosovým mlékem. Bez kari si tuto podzimní polévku už vůbec nedovedu představit!